Інтерв'ю з творцем дитячих таборів Едельвейс || Перший в Україні табір на колесах

20.05.2019

Літні табори в Україні виділяються різноманітністю. У попередніх статтях ми з вами детально розглянули ключові напрямки дитячих таборів, дізналися про те, які табори користуються популярністю серед украиских школярів. Сьогодні ми будемо дивувати! Дитячі табори в Карпатах і в Туреччині, в Румунії і Японії, в Чехії і в Швеції, табір на колесах для подорожей і життя - всі ці програми придумані і реалізовані однією людиною. Нам випала велика честь познайомитися з творцем таборів Едельвейс, генератором ідей - сміливим та неймовірним Алексєєвим Анатолієм. Гасло Анатолія - жити кожен день, а не по святах! І у якийсь момент задав собі правильні питання, и вже не можеш не знайти на них відповіді та не залишишся тим, ким був ще вчора.

Ми дізналися про основну філософії та особливий настрій всередині кожного табору, про те, як прийшла ідея створити незвичайний табір-автобус, що нового чекає українських і не тільки дітей. Буде дуже цікаво!

А якщо Вам зручніше дивитися, ніж читати - пропонуємо до перегляду відеозапис інтерв'ю.

Розкажіть нам про ваш новий проект Overland Bus Yellow Submarine Camp. Це унікальний проект в Україні, в чомусь навіть геніальний. Як з'явилася ідея створити дитячий табір в такому форматі?

Навіть не знаю, як саме з'явилася ідея. Можу точно сказати, що вперше я загорівся організацією дитячого пересувного табору ще минулого року. В першу чергу, такі думки з'явилися через власне егоїстичне ставлення до всього, тобто всі табори продумувалися за принципом, впроваджуємо те, що мені подобається, виключаємо, що не подобається. Так що автобус створювався за тим же принципом.

Чому саме автобус?

Перед нами якось виникла проблема перевезення дітей в таборі, вирішили купити автобус. Купувати банальний автобус - не цікаво, тому, підбираючи нестандартні рішення, звернув увагу на Американський шкільний автобус. Сподобалася ідея, знайшли підходящий варіант і купили, щоб було на чому дітей возити. Якось рано-вранці я подивився на нього, і прийшла думка, що з нього можна зробити щось більш цікаве, ніж просто автобус. Він хоч і американський, але все одно, - автобус. Вирішили зробити для дітей такий невеликий будинок на колесах. Організували активну зміну по Карпатах. Поки тільки по Карпатах, але далі він поїде і за кордон. Проблема в тому, що перебуваючи в стаціонарному таборі Едельвейс, ми не можемо сходити на Говерлу, ми не можемо пройти страшний рафтинг-маршрут, печер зовсім немає, - це все хочеться показати дітям. Цілих 3 тижні переробляли перший автобус під дитячий табір. Сьогодні вже 2 проекти в роботі: як раз сьогодні закінчили технічну роботу по першому автобусу і вже 8 травня автобус виїде до Одеси. Другий автобус я сподіваюся показати 20 травня. Це другий табір на колесах. Автобус вийшов, похвалюся, класний, напевно самий технічно оснащений автобус в Україні. У ньому є: своя сонячна електростанція (2 кВт), 24 місця, які перетворюються в двоярусні ліжка, є диванчики, стіл, 2 холодильника по 100 л. Також в нашому автобусі є виносні душі з гарячою водою в необмеженій кількості, самовар 1 850 г і навіть є пральна машинка з центрифугою.

Нічого собі, це круто! Всього 24 місця, вірно?

Так. Ще крім усього вище сказаного в автобусі є wi-fi, індивідуальна підсвітка особистого місця, у кожного своя usb зарядка, аудіо та відео система, навігація, повністю обладнана кухня. А також у нас завжди з собою намети, спальники, каремати. Загалом, такий собі автономний будинок. Ми можемо досить довго спокійно існувати, навіть не заїжджаючи в міста. З 8 травня в Submarine перший рейс попливе до Одеси. А з 4 червня починаються наші зміни по Карпатах. Там у нас: і Вовк, і місто-фортеця Тустань, водоспад Кам'янка, скелелазіння на скелях Довбуша, трекінг по Боржаві, майстер-клас по "вівчарству" на Синевирі, екскурсія в Калочаві, сходження на Говерлу, рафтинг на Чорному Черемоші, день спелеології в печері Оптимістична - найбільша в світі гіпсова печера, Хотинська фортеця.

І все це 10 днів? Вірно?

Все це, і не тільки, ми встигнемо пройти за 10 днів: автономно на автобусі. Якщо хороша погода, ми спимо на вулиці в наметах, коли погана ночюємо всередині автобуса - там є, де сісти і розвернутися. Сподіваюся в наступному році він вже виїде і в Зарубіжні поїздки. З вересня місяця він їздить для дорослих з такою ж програмою. Єдине, всього 6 днів - в силу зайнятості дорослих.

З якої точки стартує автобус?

Зі Львова. А в Одесу автобус виїжджає з Дніпра.

Знову ж, взимку, восени і навесні, коли немає канікул, можна спокійно робити командоутворюючі тренінги, корпоративи, рок-групу можна возити по гастролях.

Тобто автобус - багатофункціональний?

Салон автобуса ми зібрали таким чином, щоб легко можна було його трансформувати в 3 різні позиції, наприклад: звичайний автобус з м'якими сидіннями, взимку, коли брудна погода, ми використовуємо автобус в якості робочої конячки - возимо брудних, втомлених, в хорошому сенсі слова брудних, дітей в гори і з гір.

Випереджаючи питання батьків - так як діти будуть спати в автобусі, нічні переїзди будуть?

Нічних переїздів немає. В рамках Карпатської програми найдовший переїзд буквально 3 години, в середньому десь годину. Спальні місця ми використовуємо, коли на вулиці дощ, бридко і не хочеться нічого робити - тоді так, ми спимо в автобусі. Опускаємо сидіння, вірніше трансформуємо їх у ліжку і спимо. Гарна погода, сонечко, приємніше відпочивати в наметах. Все це є в автобусі.

Спальні місця в автобусі обладнані ортопедичними матрацами, подушечками. Крім можливості переночувати, в автобусі є душ. З водою зовсім ніяких проблем не буде, з гарячою водою в душі в тому числі.

А харчування, як у вас організовано? У вас є холодильники? Хто займається приготуванням їжі?

Готуємо ми самостійно. Ми цілий місяць каталися по всій Америці саме в такому режимі - все відмінно, враховуючи, що це зовсім інша країна. А тут - у себе на батьківщині взагалі ніяких проблем.

Тобто Ви вже заздалегідь будете запасатися харчуванням на всю зміну?

Запасаємося м'ясом і всім, що можна зберігати в холодильнику.

Готувати будете на багатті?

Ні, готувати будемо на газовій печі. В автобусі є повністю обладнана кухня.

Дійсно виходить повноцінний будинок на колесах?

Так.

Розкажіть про інші програми. Що Ви підготували на цей рік? Що пропонуєте? Куди радите поїхати?

Давайте по порядку: спочатку, що було, потім розповім про те, що буде. В цьому році вже пройшли зимові зміни в Едельвейсі, зимова зміна в Польщі, весняна зміна в Едельвейсі і весняна зміна позапланова в Туреччині, Каппадокія. Тепер, що буде: літо - Yellow Submarine (6 змін), Едельвейс (6 змін в наметовому містечку і в корпусі). Маю велику надію, що вийде запустити дачу Едельвейс 20 травня - це буде невеличкий табір під Дніпром в заповіднику, буквально чоловік на 20. Також до питання, що буде: 2 літні зміни в Швеції - сплав на плотах, літні канікули в Чехії - вже наша традиційна зміна. В принципі, Швеція теж вже стала для нас традиційною. Восени плануємо розділити осінні канікули взагалі на 4 зміни: зміна в Едельвейсі, традиційна зміна в Румунії - замок Дракули, на прохання тих кемперов, які не змогли або не встигли потрапити на зміну в Туреччині проводимо ще зміну в Каппадокії, і буде одна зміна в Японії (Південна Корея і Японія) - найцікавіша, на мій погляд, зміна за останній час. Далі почнуться знову зимові зміни.Ви якось відбираєте дітей в табір? Наприклад, дитина повинна бути самостійною, фізично підготовленою...

Постійно батьки кажуть: "Наша дитина товстенька, ліниво, неактівненька, сором'язлива" - і так далі. Всі діти однакові, всі діти хороші, в які рамки їх поставиш, в таких вони і діють, по-перше. По-друге: діти вдома, діти в школі, діти в таборі, діти на вулиці - це зовсім різні діти. Вже знаємо до них всі підходи, як їх розколупати, витягнути на поверхню те, що є насправді, - і все добре, у нас немає проблемних дітей. Товстенькі - худнуть, худенькі - товстіють, неговіркі - розмовляють.

А як щодо фізичної підготовки?

Ми ж не робимо з них рекордсменів. У вас в програмах є і походи, і сходження на гори, заняття на скалодромах, наприклад.

Є ж якісь базові вимоги до фізичних можливостей дитини?

Ні, вимог ніяких не висуваємо. Руки і ноги є, ходити може, принцип табору - дітей жаліти не можна, і всі це знають. У нас це прописано на сайті.

Цього ж так важко дотримуватися?

Ні. Так здається на перший погляд. Це - просто стереотипи, насправді нічого важкого немає. Батьки завжди шкодують своїх дітей. Їм здається, що моя дитина бідна і втомлена. Потім діти проводять у нас все літо, вимагають знову приїхати. Реальні цифри - близько 95% дітей повертаються до нас, дуже мало, хто приїжджає один раз. Є такі діти, які приїжджають до нас з-за кордону. Ось до нас на осінні і зимові зміни спеціально зі Швейцарії дівчинку привозили. В цьому році їдуть з Америки, в цьому році їдуть з Франції, Греції, Швеції, Норвегії, Португалії, Іспанії, Туреччини - це ті діти, які їдуть до нас з інших країн.

А як долається мовний бар'єр?

Зазвичай це діти наших колишніх співвітчизників. Була єдина дівчинка зі славного міста Відня, яка знала тільки німецьку, французьку, англійську мови і більше нічого) У день її приїзду ми її повели на прогулянку. Вона стала відразу нашої дівчинкою. Навіть цікаво, як нас знаходять за кордоном, до сих пір не знаю, але якось знаходять. Ось і в цьому році буде 5 чоловік з Америки, при цьому троє з них будуть на 3 зміні і двоє - на 2 зміні.

У Вас дуже хороша реклама на зміну в Швеції в Інстаграм.

У Швеції дуже цікава програма. У минулому році було взагалі 33 людини. Цього року поїдуть дві групи, і вже залишилося всього кілька місць. Програма дійсно класна. Не просто так вона входить в топ 50 кращих пригод життя. Наш гід в Стокгольмі - ведуча передачі "Орел і Решка".

Розкажіть трохи про вікові діапазони ваших кемперів.

В основному вік наших кемперів: з 6 до 18-19 років. У нас в позаминулому році на шостий зміні було 5 п'ятирічок - проблем не було. П'ятирічки приїжджали і на зимову зміну. І на весняній зміні у нас також була дівчинка, якій виповнилося 5 років.

Якщо дитина самостійна у свої 5 років, то вона спокійно може приїхати до вас?

Звичайно, ми ж все-одно допоможемо. У нас за кожною групою з 3-5 дітей закріплений один інструктор. Можна окремо інструкторський загін робити)

Розкажіть, будь ласка, детальніше про Японію, адже це новинка осені. Ціна зміни досить-таки висока, та й кількість днів - 16. Як Ви переміщалися по цьому маршруту: на своєму транспорті?

У нас є там свій транспорт. В основному використовували його.

Розкажіть, чому варто вибрати саме цей табір?

По-перше, Японія - це інший всесвіт, її немає з чим порівнювати: ні з Європою, ні з Америкою. Там абсолютно все інше. По-друге, ми вже були в Японії, закохалися в неї з першого кроку: дуже комфортно, дуже смачно, дуже цікаво. По-третє, осінь - це, напевно, найкращий сезон для відвідування Японії. По-четверте, ми потрапляємо на Хеловін, а це щось особливе - близько 100 тисяч японців до святкування Хеллоувіна готуються рік. Вони і так люблять все незвичайне, а тут: і грим, і костюм, - це буде щось. Ми показуємо найсмачніші і цікаві місця, знову ж таки, з досвіду попередніх поїздок. І дорослим, і дітям дуже цікаво. Цього року поїздка однозначно відбудеться, так як група на 90% вже сформована. У будь-якому випадку, це вже повна група, але якщо будуть ще бажаючі, обов'язково візьмемо з собою. Звичайно, ціна не досить-таки висока, але кожен товар має свою ціну. Наш табір також не скажу, що дорогий і не скажу, що дешевий. А на наступний рік, будуть наступні, вже нові проекти.

Як давно Ви вже проводите свої табори в Україні та за її межами?

Загалом вже 12 років. Ось 24 квітня 5 років тому була перша зміна в Едельвейсі в Карпатах.

Як Ви прийшли до ідеї створення дитячого табору?

Я багато їздив в дитячі табори, піонерські. Мені не подобалися ці хороводікі, мені не подобалося ходити строєм, мені не подобалися багато речей, які були в радянських таборах. І в той же час я їздив в скаут-табори, які мені подобалися, де було все добре і правильно. У мене були хороші вчителі по туризму та альпінізму, ось, відповідно, і я зібрав все це в одну купку, і зробив такий собі симбіоз. Плюс перші зміни, які ми робили, проходили в Австрії, ми взяли ще трохи австрійського досвіду - і ось у нас вийшло те, що вийшло.

А яка у Вас філософія, в загальному?

Дітей шкодувати не можна - принцип номер один.

А метод альтернатив що має на увазі?

Принцип номер два - в нашому таборі не можна нічого не робити. Відповідно, не хочеш йти в похід, йдеш на творчість, не хочеш на творчість, йдеш на скелелазіння. Ясна річ, діти завжди в таборі намагаються використовувати якийсь заборонений плід: покурити або ще, не дай Бог, що. Теж це все пояснюється. У нас кожній дії є альтернатива. Не хочеш спати, заважаєш спати іншим о першій годині ночі, значить у тебе багато енергії, ти сильний - значить потрібно взяти подушечку і пробігти туди 2 км, потім прибігти назад 2 км. Вночі, туди вниз, а назад вгору - як правило, туди вони біжать весело, а назд вже не дуже. Зате потім сплять дуже добре. Це теж альтернатива.

Всі слухаються? Всі бігають?

Так. Хочеться обізвати когось комашкою, будь ласка: обізвав і присів 100 разів. У нас є пряма залежність прав і обов'язків дитини з нашими правами і обов'язками. Якщо дитина порушує свої обов'язки, ми знімаємо з неї її права.

І третій принцип - це підконтрольна демократія. Тобто те, що не заборонено і не заважає іншим, можна робити. В туалет за ручку ми не ходимо хором.

Окремо про безпеку: хто працює з дітьми? Хто займається дітьми? Чи є якісь кваліфікації?

У нас немає вихователів, немає вожатих, як в звичайних таборах. У нас інструктора. До речі, інші табори почали теж своїх працівників називати інструкторами. Потрапити до нас на роботу складно. Зарплата у інструктора достатньо висока. Щоб стати інструктором спочатку потрібно бути волонтером. Ми дивимося на людину - вона дивиться на нас. Якщо, з якихось причин, вона нам не подобається, він не стає інструктором. Наших інструкторів ми вчимо, ми наставляємо, передаємо знання. Багато дітей, які були учасниками, хочуть стати інструкторами. Вже є кілька людей, які стали інструкторами табору, будучи ще учасниками буквально кілька років тому. При цьому існує таке поняття, як учасник, переучастнік, недоволонтер, волонтер, переволонтер, недоінструктор і інструктор. Діти проходять всі ці стадії.

А як щодо обладнання: чи все сертифіковано?

Звичайно. Всі інструктора, які займаються активною частиною (туристи, альпіністи) - професіонали. Ті, хто займаються творчістю, творчі люди: десь професійні, десь любителі, але всі творчі. Особисто я ніколи не надягну в гору то, що може заподіяти мені шкоди, а в разі дітей - тим більше, тому що ми беремо під свою відповідальність найцінніше, що є у людей, - дітей. І відповідно тут дуже жорсткий контроль, і жорсткі підходи до цього всього. Ну і знову ж таки, здоровий глузд: страх і страх - ці речі ніхто ніколи не відміняв, і можна обнести табір парканом, але я знайду 150 методів, як все це обійти, навіть якщо він буде супер високим. Можна закрити всі двері, але я знайду спосіб, як вилізти, навіть якщо це буде десятий поверх - мені все-одно. Можна загнати в будь-які жорсткі рамки, але дитина буде весь час чинити опір цим жорстким рамкам. Тому безпеку силовим методом штучно не створиш, як коли всі все розуміють. По приїзду в табір у мене обов'язковий двогодинний монолог, який присвячений в основному безпеці. Перед кожним заняттям проводимо інструктаж з техніки безпеки: перш, ніж на кам'яну стінку лізти або йти в похід, всі проходять вступний інструктаж.

Розкажіть, яке в ваших таборах співвідношення дітей до інструкторів?

На 3 - 5 дітей - один інструктор. Скажімо так, чим менше зміни, тим більше інструкторів на дитину. Наприклад, зараз у нас травнева зміна, там буде 3 дитини на одного інструктора. На літніх змінах, коли дітей багато, там уже співвідношення: на 5 дітей один інструктор.

У Вас в основному одні й ті ж люди з року в рік працюють?

Регулярно щороку 1-2 людини додається нових. Тим більше зараз більше проектів, відповідно більше людей потрібно. Наші ключові інструктора, які можуть самостійно чимось керувати, також будуть брати участь в тому ж Yellow Submarine. Плюс Сашка - наша дочка підросла, вона вже управляє змінами на Едельвейсі. Також в таборах Едельвейс працюють люди, які з нами починали 12 років тому.

Програму Ви самі розробляєте для табору?

Звичайно.

Як це все відбувається? Ви сидите в офісі, наприклад, холодною зимою і придумуєте якісь геніальні ідеї?

Взимку ми не сидимо в холодному офісі - ми їздимо десь по світу. Холодною зимою ми спочатку в Едельвейсі, потім десь подорожуємо. Взагалі ідеї приходять до нас спонтанно.

А план-сітку розробляєте?

Ми не робимо сітку. Є певна добірка активностей: вранці я виходжу, дивлюся на небо. Яка буде погода - такі і будуть сьогодні заняття. Затвердженого на кожен день розпорядку в таборі у нас немає, ми тож навряд чи встигаємо все втиснути.

Дискотеки у Вас в таборі проводяться? Якщо так, то як часто?

Все за згодою учасників табору. Хочете дискотеку - будь ласка! Ось вам апаратура, ставте. Новорічна ніч - так, тут ми до ранку танцюємо. У деяких змінах в останню прощальну ніч діти танцюють. Але зазвичай, у звичайні дні, сил на танці не залишається.

Тобто дискотек, як таких, немає не тому, що не можна, а тому що не хочеться?

Можна і так сказати. Ніхто не забороняє робити дискотеку, але не хочуть.

Які активності Ви пропонуєте своїм кемпер в цьому році?

Все те ж саме: стінка, парк, рафтинг, велосипеди, коні, луки, основа виживання, походи.

Технікою всіх забезпечуєте? Все ваше? Нічого з собою дитині, крім особистих речей, брати не потрібно?

Кожній дитині потрібно взяти себе і гарний настрій. Добре, коли є така матеріальна база, що не потрібно залежати ні від кого. Я не люблю цього.

Ви говорили про походи. Дуже цікаво дізнатися детальніше: куди вибираєтеся, чи є нічні походи?

Спочатку у нас прогулянка кілометрів на 10. Потім у нас похід на півдня - 15-20 км. Потім у нас похід на день від 20 до 35 км, в залежності від настрою і їх стану. Це все обов'язково. А після цього, хто хоче і може, той іде вже або в дводенний похід (зазвичай малюки), або в триденний похід (діти з однієї або з двома ночівлями). А ті, хто не хоче нікуди йти, переходять в стану "тюленів" - в "загін тюленів": вони тюленісті, вони ледачі. А якщо діти постарше вирішують зобразити із себе "тюленів", тоді вони переходять в "загін верблюдів" - переносять рюкзаки малюків, які йдуть в дводенний похід, і повертаються в табір.

Як відбувається підготовка до походу?

За кілька днів до старту, ми повідомляємо дітям про похід, пару днів вони думають: йдемо або не йдемо. І потім, коли вже вирішили, що йдемо, пакують свої речі.

Кожен несе сам свої речі?

Не тільки: свої і громадські (намети і кухню).

А скільки в одному наметі вміщується людей?

Комфортно розташувати можна до 5 чоловік.

А змії є?

Змії є.

А як боретеся, якщо не секрет?

А навіщо з ними боротися? Якщо їх не чіпати, то вони і нас не чіпають. Вони просто так не нападають. Знову ж таки, знаючи, як ходити, на змію нарватися важко.

Загальна філософія і принципи ваших таборів ми обумовили. А як щодо завдання табору: що в підсумку отримує дитина? Які зміни відбуваються в дитині? Ким вона повертається?

Після табору діти змінюються. Кожен раз хочемо передати якісь знання, бажання подорожувати, їздити по світу, дивитися інші країни. Загалом, рости нормальними людьми.

Чи є у Вас незвичайна цікава історія?

Ой, їх мільйон. Так і не обрати - кожен день трапляються нові. І всі веселі!

І наостанок, запросіть дітей в табір?

Приїжджайте, не пошкодуєте! Хто потрапляє в наші ручки, з них потім не випадає до повноліття)


Дякуємо за ваш час і увагу! Вибирайте кращі табори на літо 2019 для ваших дітей, адже діти - це найцінніше, що є в житті!

Ознайомитися з програмами та умовами дитячих таборів Едельвейс, ви можете на сторінках порталу childcamp.com.ua:

Хочеш дізнаватися новини раніше за всіх?
Підпишись і отримуй свіжі новини про дитячий відпочинок

Хочеш дізнаватися першим про акції та новини дитячих таборів?
Підпишись на наш телеграм канал!

Читайте також

Комментарии

Сторінка сформована 13:37:25