Інтерв'ю з представником дитячих і підліткових таборів JAMM | Інноваційний табір для творчих дітей
Дитячий табір під Києвом, творчий табір для дітей та підлітків, it-технології та кіноіндустрія, створення рок-бендів та навчання їх просуванню - думаєте, ми вирішили перерахувати найбільш популярні напрямки дитячих таборів на літні канікули? А ні, це ще навіть не все, чим за багато років роботи та плідної співпраці з американськими партнерами дитячі табори JAMM готові дивувати. Що саме чекає дітей влітку 2019, Ви дізнаєтеся прямо зараз з дуже цікавого та інформативного інтерв'ю з директором маркетингового відділу JAMM - Пчолкіним Володимиром Анатолійовичем.
Володимире, розкажіть, будь ласка, як виникла ідея створити табір JAMM?
Табори JAMM були запущені в 2012 році. До цього наша команда працювала над різними таборами починаючи з 1994. Перший табір JAMM був заснований на теорії множинного інтелекту. Наші методології або основа таборів в тому, що ми взяли теорію Говарда Гарднера про множинні інтелекти - кожна дитина, кожна людина має унікальний набір сильних сторін типів інтелекту. Ми вирішили, що готові розвивати цю ідею, щоб допомогти підліткам і дітям. Можна сказати, це рання профорієнтація - допомогти їм зрозуміти, якою сильною стороною вони володіють і дати їм можливості спробувати себе в тій чи іншій ролі, розвиваючи той чи інший тип інтелекту. Ми взяли позашкільні освітні курси, з'єднали їх, об'єднали в семиденну програму табору і запустили. Перший табір, який був запущений, - табір Шоу-бізнесу, потім з'явився Бізнес-табір англійської мови та Творчий табір для дітей (до цього ми зазвичай працювали з підлітками). У 2014 році з'явився творчий табір JAMMik, а в 2015 році iJamm - табір програмування.
Відмінність JAMMik, наприклад, від будь-яких підліткових таборів в тому, - в JAMMik діти вчаться, пробують себе в різних напрямках протягом усього тижня. У підлітковому таборі дитина вибирає один напрямок, наприклад: створення комп'ютерних ігор або відеопродакшн, або танці, - і весь тиждень створює продукти в даному напрямку. У JAMMik діти пробують себе весь тиждень в різних напрямках, щоб зрозуміти, що їм цікавіше.
Які програмні "фішки" Ви підготували на літо 2019 роки?
Ми залишили нашу стандартну лінійку таборів: табору Шоу-бізнесу JAMM, Бізнес-табору англійської мови JAMMglish, табори програмування iJAMM і творчі табори JAMMik. Але кожну з програм ми доповнюємо новими напрямками, новими навчальними елементами. Наприклад, в JAMMglish далі ми будемо робити маркетингові спрямування. У iJAMM в цьому році ми постараємося об'єднати табори, які будуть проходити в один час і на одному майданчику, в темі створення продукту. Що це означає? Якщо табори JAMM: 3 творчих, 2 технічних, - будуть проходити в один час і на одному майданчику, загальна мета - загальна взаємодія. В результаті діти створюють одне велике мультимедійне шоу в кінці табору та демонструють батькам. JAMM створює свої продукти. Ми прагнемо до того, щоб в iJAMM підлітки-програмісти працювали разом з усім іншим потоком для створення мультимедійного і it-шоу до кінця табору. Така ідея!
Однією з новинок програми JAMMglish на літо 2019, як я вже і говорив раніше, стане додавання потоку на маркетинг. Ми багато років співпрацюємо з компанією Chifley, в США це найбільш впізнаваний бренд в управлінні швидкого харчування. Партнери Chifley приїжджають до нас щороку. В цьому році ми також чекаємо команду з Chifley. Оператори поділяться знаннями з підлітками в сфері створення власного бізнесу і його ведення. Таким чином, діти отримають досвід по розмовній англійській мові і прикладні навички в бізнесі.
Можете розповісти про інфраструктурні зміни.
Щодо змін. Поліпшення житлових умов: косметичні ремонти в корпусах і в кімнатах, де живуть діти. На вулиці: ремонт доріжок, ремонт фасадів і установка басейну. Це те, що точно у нас заплановано.
У таборі JAMMglish з дітьми працюють носії англійської мови?
Так, це носії мови. По-перше, особливість в тому, що носії мови приїжджають прямо з Америки. Вони не живуть і не вчаться тут. Це наші партнери, які приїжджають спеціально в наші табори.
По-друге, наші партнери займаються бізнесом, відповідно і дітей навчають створенню цілого спектру бізнес-моделей і роботі з клієнтами. діти діляться на напрямки: медіакоманда, архітектурна команда, бізнес-команда, команда лідерів і так далі, - п'ять напрямків, плюс додаємо маркетингове.
Виходить як таких занять по вивченню англійскої мови у вас немає. Діти вчаться бізнесу англійською, вірно?
Протягом дня у дітей є два заняття англійською по півтори-дві години, в залежності від програми. Але ці заняття не такі, як в школі. Ми не садимо дітей за парти, не даємо їм блокноти і ручки і не говоримо, записуйте нові слова. Це такий PBL (Problem-based learning). В принципі, ми використовуємо PBL у всіх наших таборах. діти в перший же день отримують завдання - отримують проект, який розвиватимуть, і навчаються всім навичкам, які будуть стосуватися бізнесу і англійської мови в контексті проекту, над яким вони працюють. Урок англійської складається з вивчення ряду нових слів, діти будуть записувати їх, виписувати на дошці, навчатися, але при цьому вони будуть обговорювати проект, над яким працюють. Ось в цьому ідея - діти покращують розмовну англійську, підвищується словниковий запас. Діти зацікавлені в тому, щоб цей бізнес-проект був створений, плюс в кінці зміни всі підлітки JAMMglish презентують на сцені рівень володіння мовою. Отриманого матеріалу в таборі JAMMglish досить для того, щоб кожен міг висловлюватися англійською мовою.
Питання щодо рівня мови. Чи варто саме в JAMMglish відправляти дитину, якщо взагалі немає знання англійської?
Варто, 100%. У нас в таборах є розподіл дітей по командах. У перший же день всі учасники приїжджають і проходять інтерв'ю з американцями, щоб на базовому рівні визначити рівень знання. Вони діляться на команди відповідно до рівня - не за віком, не за статтю, а саме за рівнем знання англійської.
І проживають також?
Якщо усереднити - в цілому команда складається з 10 підлітків (в середньому 6 дівчаток та 4 хлопчика, зазвичай в таборах дівчаток більше, або 5 дівчаток і 5 хлопчиків). Ми намагаємося ділити так, щоб в командах було порівну учасників різної статі. За кожною командою закріплюється три модератора: вожатий-перекладач, вожатий-провідний майстер-класів і американець.
Одже перекладач є. Дитині в будь-якому випадку переведуть?
Перекладач є у всіх командах. Якщо є необхідність, перекладач включається і переводить. У командах, де зібралися діти рівня advance, найчастіше перекладач не включається в роботу так інтенсивно, як, наприклад, з командою beginner. Але і це не настільки важливо, адже за кожною командою закріплені вожаті, які відповідають за підлітків і готові переводити тоді, коли це потрібно - зокрема, на уроках англійської мови. Виходить, діти проживають по командам. У нас на території табору два корпуси: один корпус для дівчаток, інший корпус для хлопчиків. Відповідно, якщо ми беремо JAMMglish, є 5 хлопчиків з однієї команди проживають в кімнаті разом зі своїм вожатим, 5 дівчаток з цієї команди проживають в окремому корпусі, в одній кімнаті, зі своєю вожатою. У корпусах у нас великі, просторі кімнати, в кожній розміщені по 4 двоярусні ліжка, тому є можливість розміщення до 8 осіб в одній кімнаті.
Ми ставимо собі за 2 основні цілі. Перша - вожатий завжди з дітьми: вдень і вночі він поруч. Друга складова цінності проживання дітей в одній кімнаті - діти сплочаються, як одна команда. Оскільки табір короткий і у них багато роботи, їм важливо взаємодіяти не тільки 2 години на майстер-класах. Їм необхідно взаємодіяти, як одна команда, протягом всього часу перебування в таборі. Це і є згуртування - вони весь час проводять разом.
Тобто вожатий проживає в одній кімнаті з дітьми?
Так, вожатий обов'язково в кімнаті. Завдяки цьому підвищується безпека і поліпшується побудова відносин. Вожатий завжди в доступності. Наприклад, якщо батько не може додзвонитися дитині, він завжди може зателефонувати вожатому - вожатий завжди з дітьми 24/7.
А скільки людей в команді?
Тут все буде залежати, наприклад, від табору, JAMM це, iJAMM або JAMMik. Все може залежати від програми.
У таборах JAMMglish ми намагаємося, щоб у команді було не більше 12 осіб: відповідно буде 6-7 дівчаток і 5-6 хлопчиків, приблизно, і вожаті на кожну групу. Тобто на 5-7 дітей один вожатий відповідної статі. У таборах iJAMM своя особливість - підлітки можуть складати групу з 20 осіб, наприклад, команди розробки комп'ютерних ігор. Але там вони, звичайно ж, не будуть жити всі в одній кімнаті, ми їх ділимо на кілька підкоманд, які працюють над своїми суміжними продуктами.
А в JAMM?
У JAMM є 5 напрямків: музика, театр, танці, плюс відеопродакшн і фотозйомка. У кожній команді може бути різна кількість дітей. Наприклад, команда музики - рок-бенд, і команда танцювальна відрізняються, тому що на рок-бенд, наприклад, у нас може приїхати 30 дітей. Ділити їх будемо на 5-6 рок-бендів. А в танцювальний може приїхати 15 осіб, і ми зробимо з них один, а може і два танцювальних потоки. У кожній програмі є своя особливість. Діти живуть в кімнатах по своїм потокам і по своїм командам.
Трохи нестандартне питання. Ви запрошуєте знаменитостей, принаймні раніше запрошували, на зміни, зокрема, в JAMM. Когось плануєте в цьому році запрошувати?
Обов'язково, це один з наших принципів, з наших цінностей. Ми хочемо, щоб світ селебріті, світ зірок став ближче до підлітків, щоб не було цієї прірви. Її немає у нас, в принципі, але просто багатьом здається, що вона є. Тому для нас ще дуже велика цінність залучати до програми і запрошувати в наші табори людей успішних і знаменитих в тій чи іншій сфері. І ми запрошуємо таких людей в підліткові табори JAMM, iJAMM і JAMMglish. Якщо ми говоримо про JAMM, це - успішні відомі люди в сфері шоу бізнесу: творчий напрямок, музика, театр, танці, технічні напрями - фото або відео. У табір JAMMglish ми запрошуємо бізнесменів або тих, хто залучений в ту чи іншу сферу, пов'язану з програмою. У табір iJAMM запрошуємо програмістів, які діляться з підлітками теж своїми історіями успіху та рекомендаціями. Тому відповідаю на питання - звичайно, плануємо і будемо запрошувати!
Поки прізвищ немає?
Ми ніколи не афішуємо прізвища, так як у кожного свій графік, свій розклад, але кожен день в табір приїжджає 2-3 знаменитості на одну з двох програм в залі: одна вранці і одна ввечері. І на ці програми ми запрошуємо гостей, які протягом 20 хвилин дають інтерв'ю і відповідають на питання підлітків. Можливо за день до табору ми зможемо про це сказати. Наше внутрішнє правило - ми не використовуємо імена зірок для маркетингу. Після кожної зустрічі з гостем ми записуємо інтерв'ю. Ці інтерв'ю викладаються у нас на каналі ютуб, і в соцмережах.
Ідея зрозуміла - пост-маркетинг. Розкажіть, хто в минулому році і коли був у вас.
У минулому році у нас були: директори компаній Air, які роблять ВідеоЖару і багато інших яскравих івентів - працюють з блогерами.
У вас в таборі багато роботи з медійним контентом. Яке у вас ставлення до мобільних телефонів? Я так розумію, ви їх точно не забираєте, але як ви чинете - залишаєте дітям на самостійне користування або якось координуєте цей процес?
Ми не займаємося координацією цього питання. Для нас велика цінність, щоб батьки завжди могли зв'язатися з дитиною, якщо їм це потрібно. Але програма табору настільки насичена, що часу у дітей не залишається. Ми не забороняємо використовувати мобільні телефони, так як вони є хорошим інструментом у створенні свого продукту. Наприклад, візьмемо команду рок-бенд в таборі JAMM - у дітей є один з продуктів, який вони створюють, наприклад, створення власної пісні. Їм потрібно написати текст, їм потрібно написати мелодію, їм потрібно записатися в студії. Крім цього їм потрібно знятися у відеокліпі. Їм потрібно знятися у фотосесії для постера, їм потрібно зіграти два кавери протягом табору. За обсягом завантаження дітям цього достатньо, щоб не використовувати мобільні телефони не за призначенням. Тобто вони використовують їх для того, щоб знайти пісню, знайти мелодію і так далі. Вільний час в розкладі в наших таборах є тільки в таборі JAMMik: для дітей 8-12 років, - одна година на відпочинок. Для підлітків є блоки часу після прийомів їжі - невеликі шматочки часу, щоб діти могли переключитися. Весь інший час діти дуже зайняті. діти настільки зайняті, що свої девайси не використовують. В основному тільки для створення свого проекту.
Питання ще за віком. У вас віковий діапазон не дуже великий. Ви окремо зробили табір JAMMik для самих маленьких, для інших тематичні. Який плюс це дає?
У нас є два типи таборів за віком. Табори для дітей 13-17 років: iJAMM, JAMMglish, JAMM - і творчі табори для дітей 8-12 років. По суті, ми займаємося комплексною профорієнтацією та навіть ранньою профорієнтацією. Для підлітків табору суто профорієнтаційні, коли дитина бере камеру і вчиться бути відеографом: вчиться знімати відео, вчиться монтувати відео, отримує багато теорії, отримує багато практики і на виході створює свій проект. Теж саме у всіх інших проектах і напрямках підліткових таборів, тобто це - профорієнтація. Дитина восьми років ще не готова сказати, що хоче цілий тиждень тільки знімати, як правило. Але діти найчастіше не завжди знають, чим вони хочуть займатися, навіть підлітки не завжди знають, чим вони хочуть займатися. Тому наше завдання в таборах JAMMik - дати можливість діткам спробувати себе в різних направленнях.Протягом тижня у дітей буде 3 заняття з програмування, 3 заняття по відеозйомці, кожен день заняття по творчій частині, англійська мова кожен день - багато всього. Якщо в підліткових таборах дитина зайнята чимось одним, то в дитячих дитина займається багатьма речами.
У нас табори починаються з першого тижня червня і закінчуються останнім тижнем серпня цього року, і всі табори йдуть один за одним і тривають 7 днів. Всі починаються в неділю та закінчуються в суботу. Це дає можливість батькам у неділю привезти дитину, познайомиться з директором табору, з вожатими і дізнатися про концепцію табору. І дає можливість в суботу, приїхавши за дитиною, побути на концерті і побачити наживо продукти, які робили самі діти. Таке міні Євробачення - Гранд шоу, великий концерт. Якщо ви були у нас в таборах, то точно знаєте, ми ставимо велику сцену, професійне світло, звук. Тому картинка, яку бачать батьки, їх дуже вражає, тому що всі діти на сцені, як зірки. Це така наша особливість - в кінці кожного табору підлітки презентують свої продукти: мультимедійні, творчі, будь-які продукти на великій і професійній сцені і вражають своїх батьків. Починаючи з липня всі табори JAMMik проходять паралельно з підлітковими таборами.
Таким чином, всі табори проводяться на одній території?
На одній території, вірно. За програмами вони не перетинаються, програми різні, також учасники таборів проживають в різних корпусах. Для дітей у нас взагалі окремий корпус. Діти з підлітками перетинаються тільки в їдальні, коли їдять. Весь інший час у них різні програми, єдине, знаходяться на одній території, але час разом не проводять. Такий підхід дає можливість батькам, у кого діти 8-12 років, зробити більший вибір таборів з липня по серпень, а для батьків, у кого двоє дітей різного віку, - відправити дітей на в різні табори, але фактично під одного відповідального в таборі. Таку організацію ми впровадили з минулого року, і батькам дуже сподобалося, тому перенесли і в цей рік.
Ви торкнулися такого питання, як знайомство в таборі. Виходить батьки не просто привозять дитину, а й проходять ще процедуру знайомства?
Так, батьки приїжджають, ми їх урочисто зустрічаємо біля входу в табір (зустрічають вожаті), робимо невелику фотосесію - сімейне фото в перший день приїзду. У нас є brandwall, світло, професійний фотограф, який і робить такі фотографії. Потім батьки проходять на реєстрацію, заповнюють адміністративні документи на поселення. Після цього є час на інтерв'ю. Якщо це англійський табір, у нас передбачені активності до початку відкриття табору, в яких діти та підлітки можуть брати участь. Ми залучаємо їх, а також їх батьків. Також спілкуються з батьками директор і адміністративна команда табору. У нас на території великий процес заїзду, можна сказати, цілий фестиваль. Є багато різних локацій на території. Поки всі діти захоплені, ми спілкуємося з батьками. Далі ми всіх запрошуємо в зал, де починається грандіозна програма. Батьки бачать всіх вожатих, які були тільки що на території, знайомляться. Директор табору презентує концепцію самого табору і концепцію всіх JAMM - методологію множинного інтелекту, і розповідає про те, що чекає дітей протягом цього табору. Така коротка, але досить важлива частина цієї зустрічі.
Батькам не вийде просто приїхати, передати дитину і поїхати?
Вийде, чому ні? Якщо батьки, наприклад, поспішають: приїхали і кажуть, ми зареєструвалися, галочку поставили, ми поїдемо. Звичайно, ми не тримаємо нікого. Відразу ж при реєстрації батько отримує невелику карту, де і яка локація знаходиться, і що їм потрібно пройти. Останній пункт, як раз і є відкриття табору - програма Компас, що презентується в залі. Ясна річ, батьки розуміють, що вона необов'язкова, але приблизно 90%, звичайно ж, залишається. Хтось поспішає, хтось вже був на таких програмах. Особливо, коли людина бере путівку на три табори поспіль, тоді найчастіше не залишається.
Дивіться у вас табори JAMM і iJAMM пов'язані знову ж з обладнанням. Потрібно ж професійне обладнання: комп'ютерне і музичне? Розкажіть, як ви підходите до цього питання - підбору обладнання: як його оновлюєте, що нового буде в цьому році. Ми знаємо про те, що воно у вас на досить хорошому рівні. Чесно сказати, ми були вражені.
Так, у нас професійне музичне обладнання: гітари, барабани, клавіші. Весь цей набір у нас є, з роками він накопичений, і, звичайно ж, ми його оновлюємо. Частина підлітків в музичний напрям приїжджають зі своїми, наприклад, гітарами. Барабани, правда, ще ніхто не привозив, але хто знає. У нас є обсяг музичного обладнання, якого буде достатньо для того, щоб в таборі повноцінно функціонувало шість рок-бендів. Скрізь є обладнання: на танцювальні потоки у нас стоять дзеркала, є звукова система, необхідна для танців. У нас є все для відеопродакшн: ми багато років співпрацюємо з компанією Canon, яка люб'язно надає нам техніку для того, щоб діти вчилися знімати відео. Що стосується ще відеопродакшена, а також таборів програмування і фотопотоку, питання - на яких комп'ютерах діти програмують. Ми використовуємо комп'ютери компанії Apple iMac, з встановленими софт, з встановленими програмами, на яких діти працюють і створюють ті чи інші продукти. Є обладнання для музики і відео, для монтажу і програмування, є обладнання для фото, для роботи в фотошопі теж є. Єдине, особливість в таборах програмування - ми просимо підлітків приїжджати зі своїми комп'ютерами. Це рекомендація, тому що в таборі може бути до вісімдесяти підлітків - програмістів, ну і відповідно, кожен повинен їхати зі своїм комп'ютером. Діти створюють проект прямо на своєму комп'ютері, щоб вони не займалися перенесенням даних, вони закривають свій laptop в кінці табору, і їдуть вже з готовим продуктом, який у них завжди під рукою і в подальшому його можуть розвивати.
А якщо немає свого, або поламався перед заїздом, чи можна користуватися запасними комп'ютерами табору?
Так, можна використовувати. Ми даємо в оренду наші iMac.
А вечірні заходи і дискотеки є у вас або дітки з ранку до вечора займаються тільки своїми проектами?
Моменти відпочинку для нас дуже важливі, при цьому також важливо не перевантажити підлітка, не перевантажити дітей. У дітей є тиха година. Протягом дня виділяється одна година і плюс у них відбій раніше - о 22:00, у підлітків - о 23:00. Протягом дня у всіх таборах є спортивні заходи, виділяємо під це годину-півтори часу. Це різні квестові програми або ж естафетні, коли діти по командам приходять на наші спортивні майданчики. Є активності, і є час відпочинку. Тобто обов'язкова складова активного відпочинку на свіжому повітрі у нас є. Наш табір розташований на дуже хорошій території: сосновий ліс і велика база відпочинку.
Протягом дня у всіх таборах є дві програми, які проходять в залі: ранкова і вечірня. Звичайно, вони дуже насичені. А ввечері це, частіше за все, - гість і також спікер на соціально корисну тему. Всі програми: і ранкові, і вечірні ми розбавляємо фановими активностями для того, щоб не перевантажити дітей. В кінці кожного табору, в останній вечір (ввели це в практику в минулому році) - вечірки, ми не використовуємо слово дискотеки. У нас, напевно, не такі табори, не так їх бачимо, як вони колись створювалися в Радянському союзі. Поняття дискотек у нас немає, у нас є вечірка. Один раз в зміну, в кінці табору ми влаштовуємо великий фестиваль. Робимо гриль, граємо в ігри, багато активностей на свіжому повітрі, є вечірні ігри, фан, настільні ігри, квести. Це все сплочає дітей в таборі, коли ми всім табором виходимо на поле і організовуємо велику вечірку до кінця табору.
Засновник табору Олег Василевський, дуже цікава особистість, нам вдалося з ним познайомитися особисто. Знаємо, що він подорожує по світу. А де він черпає ідеї? Ваш табір інноваційно багато в чому випереджає свій час. За цим стоїть особистість засновника? Як він залучений в табір?
Коли Олег був студентом в 90-х роках, у нього була можливість поїхати в США і побути там вожатим. Там він побачив, які табори проходять, і захотів такі табори організувати тут. Тому з 94-го року, по суті ідеї по тим проектам, які ми робили раніше в таборах, черпалися в основному звідти. Думаю, ви розумієте наскільки відрізняються табори в 90-х, які були у нас, від тих, які проходили в США.
Ваш табір інноваційно трошки випереджає свій час, вірно?
Так, але це було тоді. Що зараз коїться? Коли ми спілкуємося з нашими партнерами в США, вони говорять приїжджайте до нас і робіть JAMM у нас. Тому що ті програми, які ми робимо зараз, те що ви бачите на сайті або в брошурах не до кінця передає всю ту колаборації. Ось коли американці побували у нас в таборах, кажуть, ми ніколи такого не бачили. Не в плані умов проживання або якихось культурних особливостей, а в плані саме програми. Все побудовано так, щоб всі підлітки могли розвивати свої софт-скіли, хард-скіли, навчилися працювати в команді, і в результаті зуміли видати продукти. І ще протягом табору різні потоки взаємодіють між собою. По суті, така шоу-бізнес машина - всі працюють над одним мультимедійним шоу. Тому дуже хороше запитання, звідки ми черпаємо ідеї. Я вам навіть не зможу сказати. Це цілий процес. Ми працюємо цілий рік, ми не збираємося, як аніматори, навесні, а протягом усього року аналізуємо, що ми можемо ще поліпшити, що зараз хайпове, популярне, що зараз потрібно батькам, що зараз потрібно підліткам. Ми займаємося дуже глибоким аналізом.
Напевно, черпання ідей відбувається, коли ми всією командою займаємося, досліджуємо потреби і генеруємо ідеї. Ось, наприклад, зараз дуже популярно блогерство. І для нас дуже цікавий досвід - спільно з Air провести окремий табір для блогорев. Наша мета в тому, щоб покрити цю потребу батьків і підлітків - зрозуміти, яку професію потрібно вибрати. І ми розуміємо, що школа покриває ряд таких речей, які концептуальні і фундаментальні. Дитина хоче бути фізиком, ми не будемо вчити фізики чи математики, але є речі, які школа не покриває. Наприклад, у дитини музичний тип інтелекту. Як їй створювати рок-бенди, як їй писати музику і так далі. Тобто ми хочемо покрити якраз ті сфери, які батьки не можуть знайти, наприклад, в школі або в тому, що пропонують сучасні освітні майданчики.
Питання підготовки кадрів. Як ви готуєте вожатих, де набираєте, чи є у вас особливі критерії підбору вожатского складу?
Гарне питання. Оскільки ми працюємо з 94-го року, велика частина вожатих, як написано на нашому сайті, - це діти, які виросли в наших таборах. Що це нам дає? Це дає нам високу залученість, що для нас дуже важливо. Ми не шукаємо вожатих, які побудуть і підуть. Для нас дуже важливо саме це взаємодія, щоб вожатий був залучений у весь процес навчання, у всю програму і готовий був інвестувати свій час.
Всі вожаті - це ваші випускники, зі сторони не набираєте?
Велика частина вожатих - це наші випускники. Також ми займаємося набором вожатих протягом всього року і навчаємо їх. У нас є своя система навчання, яка також з роками була напрацьована. Ми навчаємо всіх вожатих в залежності від їх рівня і компетенції. Навчання відбувається в двох напрямках: софт-скілз - все, що стосується роботи вожатого, тобто, як працювати з дітьми, як організувати дискусію, як з дисципліною бути і так далі. Ми з дітьми також проходимся з вікової психології, навчаємо теоретичної і також практичної частини - розбираємо з вожатими на кейсах всі ці питання. І друга складова - це хард-скілз - коли вожатий їде і також чогось навчає. У нас є в таборі викладачі, які безпосередньо передають матеріал. Тому у вожатих є певний рівень компетенції для того, щоб допомагати підліткам у створенні продуктів. Наприклад, є вожатий, який їде на потік відеопродакшн, ми його заздалегідь навчаємо всім тим скілам, які він повинен потім використовувати і передавати підліткам протягом табору. Ось як у нас побудована система навчання - велика частина вожатих - ті, хто у нас був - наші випускники, які проходять навчання в двох напрямках: як працювати з дітьми і як працювати в програмі.
Зміни у вас короткі - всього 7 днів. Чи встигають діти адаптуватися, здружитися за цей проміжок, чи часто залишаються або продовжують?
У нас є наші фанати, які вже з зими бронюють по 4-5 путівок. Перше, що скажу, особливість таборів в тому, що в кожному таборі є по кілька потоків: від трьох у JAMM до шести у JAMMglish. Кожен раз за одне літо, якщо поставити мету пройти навчання за всіма напрямами, за один літній сезон неможливо цього зробити. Взагалі, в принципі, можна виїжджати на все літо - зміна за зміною, і кожен раз в новому потоці проходити навчання. Або ж вибирати один і той же, але прокачувати свої навички все більше і більше.
З приводу адаптації: як швидко зблизити, познайомити, як ви це робите? Які особливі методи застосовуєте?
У нас є ряд методик. Знову-таки, діти все в перший день табору проходять тест по множинному інтелекту. Дізнаються, хто я і хто в моїй команді, якими сильними сторонами володіє, як ми можемо взаємодіяти. Друга складова - це, звичайно ж, PBL, коли діти працюють над проектом. Коли підлітки починають працювати над проектом, вони розуміють потребу, навіть десь підсвідомо, взаємодіяти. Завдяки цьому процесу як раз і прискорюється адаптація. Приклад: ми говоримо, діти вас п'ять чоловік, є такі завдання, тобто ми їх мотивуємо, і діти починають взаємодіяти. Якраз, коли починається процес взаємодії, тобто коли створені умови для взаємодії, тоді і прискорюється процес адаптації. Ще є ряд активностей, які ми проводимо для дітей, ігри на командостворення обов'язково. У перші два дні табору ми проводимо ці заходи, щоб діти краще пізнали одне одного, і почали краще взаємодіяти, і вирішувати потенційні конфлікти. Є методики, коли ми навчаємо підлітків різних стадій процесу розвитку команди, щоб діти розуміли, що буде процес знайомства, буде процес бурління, коли будуть конфлікти, буде процес нормування та потім продуктивності. Ми всього цього теж навчаємо, є свої методики. Але, напевно, найважливіше - це проект, коли у дітей є мотивація, щоб разом взаємодіяти в роботі з проектом. І, звичайно ж, теорія множинного інтелекту, коли діти розуміють сильні сторони один одного і взаємодіють.
Ще актуальна тема буллінг в дитячому таборі. Чи бувають у вас такі випадки і як ви на це реагуєте? Боретесь або попереджуєте?
Діти різні приїжджають. По-перше, що у нас відбувається, думаю, і батькам важливо знати, - на 5-7 дітей у нас є вожатий, який проводить з дітьми весь час. При навчанні вожатих, ми, звичайно ж, говоримо на цю тему і навчаємо, як помітити ознаки буллінгу або троллінгу в колективі, і які реакції потрібно зробити. Кожен день ми з вожатими, поки у підлітків активність, сідаємо і аналізуємо кожну команду. Вожаті діляться за своїм чек-листом тим, як йде робота з командою, і які складнощі виникають з підлітками. Всім колективом ми обговорюємо рекомендації, а вожатий застосовує ці рекомендації. При необхідності залучаємо директора табору, який має авторитет і педагогічну компетентність. Директор зустрічається з підлітками, з групою або з одним в залежності від того, яка ситуація, спілкується з ним. У нас є свої кроки, при необхідності залучаємо батьків. Але оскільки табір короткий, ми все це припиняємо відразу ж. Як тільки проявляється перша ознака - у вожатих вже є інструменти, як вирішити цю проблему. Звичайно ж, все через розмови і спілкування.
Попереджуєте такі випадки?
Звичайно, робота на попередження - найважливіше. Ми з самого першого дня табору закладаємо фундамент, що кожна дитина - геній. Це наша цінність. Ми цю концепцію весь табір культивуємо, формуємо атмосферу взаємоповаги. Для нас це дуже важливо.
Ви планували торік робити табору в декількох локаціях. Хотіли розширюватися і чому не сталося?
Ми постійно хочемо розширюватися, думаємо, як це краще робити. Той обсяг поліпшень і ідей, який у нас є, не можна вмістити в один сезон. Тому ми в минулому році запустили проект або процес проведення паралельних таборів, зрозуміли що в ньому є свої особливості, які ми не готові на даному етапі робити. З цього на наступний рік і на даний рік ми вирішили зробити дві речі: зробити більше таборів, тобто почати сезон раніше, а закінчити пізніше, і зробити табори, які проходять паралельно. JAMMik проходить з липня паралельно з підлітковими таборами JAMM, iJAMM. Для нас велика цінність в тому, щоб створити масовість. У нас достатня кількість людей в команді і вистачить програмного забезпечення, щоб всю цю велику юрбу, яка приїжджає, якісно зайняти. Для нас важливо, щоб це було велике комньюніті, де діти взаємодіють не тільки в таборі, але й після табору.
Спасибі Вам, дорогі наші читачі, за увагу і жвавий інтерес до майбутнього ваших дітей. Саме зараз, розкривши якомога більше здібностей та інтересів вашої дитини, Ви відкриваєте дорогу широких можливостей і безмежні шляхи їх реалізації. Щастя дитини у ваших руках!
Детальна інформація програм дитячих та підліткових таборів JAMM:
Вивчайте! Вибирайте! Замовляйте!